Chýba našej samospráve odbornosť? Posúďte sami 1.

Autor: Katarína Holá | 15.4.2019 o 10:05 | (upravené 18.4.2019 o 21:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  413x

Pred mesiacom sme sa spolu s kolegyňou JUDr. Katarínou Martinkovou vzdali poslaneckých mandátov v Mestskom zastupiteľstve Trenčianske Teplice. Na otázku „prečo?“ poskytnem svoj pohľad v mojom blogu.

Dňa 12.3.2019 sa konalo pre nás žiaľ posledné zasadnutie Mestského zastupiteľstva, ktorého sme sa zúčastnili ako poslankyne. Dovolím si zdržať sa hodnotenia formy jeho vedenia aj kultúry prejavu zúčastnených, stačí si pozrieť záznam (Záznam MsZ), nech si každý urobí svoj názor.

V našich oficiálnych stanoviskách okrem iného uvádzame, že nie je možné ďalej pôsobiť v atmosfére, kde namiesto hľadania spoločných riešení v prospech mesta prevládajú osobné útoky bez ponúkaných alternatív. Odmietame sa naďalej podieľať na neodbornom vedení nášho mesta bez akejkoľvek vízie do budúcnosti, založenom na hľadaní chýb z minulosti.

Uvediem niekoľko príkladov. Začiatkom roka som mailom požiadala pani primátorku o informácie súvisiace finančnou situáciou mesta. Jednalo sa aj o otázky ohľadom zostatkov na účtoch mesta. Pred zostavovaním a schvaľovaním rozpočtu je dobré tieto čísla poznať, nie je to žiadna tajná informácia. No prekvapivo, odpoveď, ktorú som dostala, ma riadne zaskočila. Na pokyn pani primátorky mi pracovník finančného oddelenia odpísal, že tieto informácie budú obsiahnuté v Záverečnom účte mesta za rok 2018. No v čase jeho prerokovávania (spravidla v júni) by mi už boli nanič. Až na moje upozornenie a opätovné naliehanie som dostala relevantnú odpoveď. To už naša samospráva fungovala druhý mesiac v rozpočtovom provizóriu. V týchto dňoch sme v rozpočtovom provizóriu štvrtý mesiac. Na tento fakt som upozornila aj na poslednom zastupiteľstve všetkých občanov. Schvaľovanie rozpočtu patrí medzi jednu z najdôležitejších kompetencií, ktorú zastupiteľstvo má, bez riadneho rozpočtu nie je možné v samospráve realizovať rozvojové aktivity.

Pani primátorka však uprednostnila zorganizovanie „divadla pre verejnosť“. Netvrdím, že témy, ktoré boli predmetom rokovania zastupiteľstva, neboli závažné. Avšak informatívny charakter prerokovávaných bodov bez návrhov akýchkoľvek riešení pokladám za mrhanie nielen času, ale aj finančných prostriedkov mesta. V čase, keď máme mať jasnú predstavu, kde budú smerovať financie mesta v roku 2019, pani primátorka má potrebu pred kamerami vyjadrovať svoje rozhorčenie nad problémami, ktoré potrebujú v prvom rade riešenia. Z môjho pohľadu ide o nesystémové riadenie mesta. Alebo je v tom niečo iné?  

Za veľmi nešťastné považujem aj „rozdávanie“ úloh poslancom. Poslanec má určité poslanie, ktoré je zadefinované v zákone o obecnom zriadení veľmi jasne (zákon č. 369/1990 Zb. v znení neskorších predpisov). Poslanci pracujú ako kolektívny orgán, v zastupiteľstve. Každý z poslancov MsZ v Trenčianskych Tepliciach má svoje zamestnanie, svoj mandát vykonáva za naozaj symbolickú odmenu. Na druhej strane je tu pani primátorka, ktorá má svoj mandát aj ako zamestnanie na 100% úväzok za pomerne slušný plat a okrem iného má k dispozícii celý mestský úrad. V jej kompetencií je výkon, čiže všetko ostatné, čo zákon o obecnom zriadení nevyhradzuje zastupiteľstvu. Preto sa pýtam, je v poriadku, ak vedenie mesta „úkoluje“ jednotlivých poslancov? Dokedy budú poslanci ochotní hrať túto hru? Kto bude potom zodpovedný?

Ako poslankyňa som pôsobila aj v období 2014 – 2018. V minulom volebnom období sme sa pravidelne stretávali na pracovných poradách poslancov. Boli častokrát veľmi dlhé, únavné, nie vždy konštruktívne. Ale mali svoj zmysel. Takto sme poznali naše názory navzájom na jednotlivé preberané témy. Mohli sme si vydiskutovať, čo nám bolo nejasné. Na zastupiteľstvo sme prichádzali pripravení, vedeli sme, čo nás čaká. Dnes je situácia úplne iná. Súčasným vedením boli tieto porady zatratené, pretože občania vraj nevidia ako sa rozhodujeme. Preto sa len ťažko dá predpokladať ako sa situácia na zastupiteľstve vyvinie. Dvojnásobne, ak sme niektoré materiály dostali až tesne pred konaním zastupiteľstva. Tým sa mnohí z nás dostávali do stresových situácii, najme ak sme o danej problematike boli slabo informovaní. Napätú atmosféru zároveň umocňuje aj prítomnosť kamier. Z toho usudzujem, že 4 z 11 poslancov nenabrali odvahu a nijako zásadne na žiadnom zastupiteľstve doposiaľ neprehovorili. Ich názory nepoznáme. Môžu tak riadne plniť svoje sľuby, ktoré dali občanom? Vedia sa ich zastať? Takto si pani primátorka osvojila heslo svojej kampane „Budeme spolu hovoriť, rozhodovať a tvoriť“?

Nikdy sme neboli osobné, ani ja, ani moja bývalá poslanecká kolegyňa a urážať niekoho je nám cudzie. Snažili sme sa o konštruktívnosť, vecnosť a odborný prístup na základe faktov a reálnych informácií. Žiaľ, naša snaha sa nestretla s pochopením a viackrát sme boli terčom slovných útokov zo strany primátorky a tiež prednostky úradu. Prečo? Len preto, že sme boli súčasťou predchádzajúceho zastupiteľstva, kandidovali sme spolu s exprimátorom a nevyhradili sme sa zásadne proti predchádzajúcemu vedeniu mesta?

Mnoho občanov nám vyjadrilo podporu v komunálnych voľbách. Nebolo ľahké vzdať sa mandátu. Žiaľ, inú možnosť sme nevideli. Útechou nám bola opäť podpora našich občanov, priateľov, voličov, ktorú si veľmi vážime. Aj keď dnes už poslankyne nie sme, sme presvedčené, že pracovať pre ľudí a pre mesto sa dá aj bez poslaneckého mandátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?